Panelová diskuse na téma: Jak se daří transformovat? A jak dál?

Mgr. Iva Dvořáková LL.M.

Mgr. Iva Dvořáková LL.M.

Iva Dvořáková je advokátka a politička. Je členkou Rady Ústeckého kraje pro oblast přípravy a realizace projektů a Fondů EU a dlouholetou zastupitelkou města Teplice. Ústecký kraj zastupuje v Just Transition Platform, sdružující evropské uhelné regiony. Iniciovala přípravu projektu Transformační centrum ÚK, je předsedkyní Řídícího výboru TCÚK.

Ing. Radana Leistner Kratochvílová

Ing. Radana Leistner Kratochvílová

V současné době je ředitelkou odboru podpory přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku na Ministerstvu životního prostředí ČR.

Zabývá se implementací Fondu spravedlivé transformace se zaměřením na sociální, ekonomické a environmentální dopady přechodu na klimaticky neutrální ekonomiku. Je odpovědná za Operační program spravedlivé transformace.

Dříve vedoucí oddělení odpovědného za Strategii regionálního rozvoje na Ministerstvu pro místní rozvoj v ČR. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Mezinárodní politika a diplomacie. Několik let pracovala na Ministerstvu práce na Řídícím orgánu Evropského sociálního fondu a pracovala pro Evropskou komisi na DG EMPL. Hlavním dosavadním úspěchem je vládou schválená Strategie regionálního rozvoje 21+ a její Akční plán a Strategie RESTART pro tři restrukturalizační regiony s bývalými uhelnými doly, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu, která obsahuje specifický program revitalizace brownfields.

Mgr. Gabriela Nekolová

Mgr. Gabriela Nekolová

Mgr. Gabriela Nekolová je předsedkyní Hospodářská a sociální rady Ústeckého kraje, tedy neziskové organizace, jež v regionu plní roli krajské tripartity sdružující desítky organizací a institucí s cílem rozvíjet sociální dialog a přispívat k udržitelnému rozvoji kraje. Celý profesní život se věnuje problematice regionálního rozvoje a transformaci strukturálně znevýhodněných, uhelných krajů, souvisejícím národním i evropským politikám a podpůrným nástrojům.

Mgr. Petr Votoupal

Mgr. Petr Votoupal

Programový manažer, Evropská komise, Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku, oddělení F4, Česká republika a Slovensko

Petr Votoupal je úředník Evropské Unie, který pracuje v Bruselu od roku 2005. Je zaměstnán Evropskou komisí jako programový manažer pro Českou republiku a zabývá se evropskými strukturálními a investičními fondy. V současné době odpovídá za program Spravedlivá transformace, program Praha-pól růstu a zároveň v oddělení koordinuje několik horizontálních otázek (finanční nástroje, vazbu na Plán obnovy, práce v koordinačním týmu EK pro Českou republiku). Před kariérou ve veřejném sektoru pracoval v korporátním bankovnictví. Má magisterský titul v oboru mezinárodních vztahů z Kyjevské státní univerzity a absolvoval postrgraduální studium ekonomie na College of Europe v Bruggách.

Petr Globoční

Petr Globočník

Je dlouholetým zastupitelem Litvínova, který se aktivně věnuje zlepšování infrastruktury, podpoře vzdělávání a rozvoji kulturního života města. Intenzivně se zabývá tématem transformace regionu a aktivně se zasazuje o řešení zátěže spojené s těžbou hnědého uhlí. Jako hlavní cíl svého politického působení uvádí zvýšení zájmu veřejnosti a zejména mladých o politickou angažovanost. Chce také napomoci regeneraci Ústeckého kraje, inicioval vznik CHKO Krušné hory, asistoval u útlumu těžby hnědého uhlí a pomáhá při řešení chudoby a problematiky sociálního vyloučení prostřednictvím komunitní práce v sociálně vyloučené lokalitě Janov. Nyní se věnuje aktivitám na Sousedském domu Libuše v Janově.

Patrik Pizinger

Patrik Pizinger

Od roku 2014 do současnosti je starosta Chodova na Sokolovsku a od roku 2020 radní pro regionální rozvoj a projektové řízení v Karlovarském kraji. Podle jeho názoru jsou inovace nedílnou součástí rozvoje našeho života a zároveň rozvoje regionů. Podporuje proces transformace, tedy proměny uhelných regionů na konkurenceschopné regiony, které staví na inovacích, moderních technologiích a minimalizují negativní dopady na životní prostředí

Petr Zahradník

Petr Zahradník

Petr Zahradník je ekonom, specializující se na téma hospodářské politiky EU; působí jako člen týmu strategických a ekonomických analýz v České spořitelně. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradcem ministra pro evropské záležitosti. V letech 2015 - 2020 byl členem Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu, kde v současnosti působí v pozici poradce. V minulosti byl ředitelem EU Office České spořitelny či hlavním ekonomem Conseq Finance. Je absolventem oboru Evropská studia na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, Managementu hospodářské politiky na Columbia University a oboru Finance na VŠE v Praze. Hojně spolupracuje s médii a akademickou sférou.

Ing. Jakub Unucka, Ph.D., MBA

Ing. Jakub Unucka, Ph.D., MBA

Jakub Unucka je 1. náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast průmyslu, energetiky a chytrého regionu. Je jednou z předních osobností České republiky, propagující koncept „smart city“ a „smart regions,“ který také aktivně rozvíjí a podílí se na řadě projektů, zejména v oblasti infrastruktury chytrých sítí, IoT a digitalizace. Jako vůbec první v České republice rozvinul koncept „smart region“ do podoby autonomní agendy.

Zejména na poli průmyslu se zasazuje o rozvoj vodíkových technologií do běžné praxe, a právě na tomto poli se stal předním českým politikem prosazující vznik tzv. „vodíkového údolí“ Moravskoslezského kraje.

V minulosti pracoval jako výkonný ředitel IT společnosti působící v oboru automatizace, digitalizace a dodnes se této problematice věnuje jak na poli podnikatelském, tak akademickém. Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostravě dokončil také svou dizertaci věnující-se sofistikované automatizaci v automobilovém průmyslu. Je zároveň zakladatelem česko-korejské VaV laboratoře pro výzkum RFID technologií při VŠB-TUO a Dongguk Univerzity Soul.

Jeho specializací je také ochrana životního prostředí. V tomto rámci také předsedá ekologickému sdružení „Čisté Klimkovice“ a stojí za řadou občanských aktivit, např. vybudování bezbariérového Lesního parku v lázeňském lese nebo výměny uhelných kotlů v lázeňském městě Klimkovice.

Ing. Jan Kříž

Ing. Jan Kříž

Ing. Jan Kříž se narodil v roce 1976 a studium absolvoval na Fakultě stavební ČVUT. Během své dosavadní kariéry získal mnoho zkušeností s Fondy EU a finančnictvím. Na Ministerstvu životního prostředí pracoval již v letech 2007 – 2010 jako ředitel odboru Operačního programu Životní prostředí a poté na SFŽP ČR v pozici náměstka ředitele a vedoucího odboru Strukturálních fondů EU. Financování z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se také věnoval v letech 2010 až 2013 jako ředitel odboru a poté jako vrchní ředitel sekce na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. V současné době na Ministerstvu životního prostředí vykonává funkci vrchního ředitele sekce ekonomiky životního prostředí.

RNDr. Roman Matoušek, Ph.D.

RNDr. Roman Matoušek, Ph.D.

Poradce ministra pro oblasti evidence-informed policy making, regionální rozvoj a bydlení. Dlouhodobé zkušenosti s konzultací změn obecních a krajských sociálních a bytových politik. Spoluautor indexu sociálního vyloučení využívaného k zacílení státní politiky a odborných publikací o politice bydlení, energetické chudobě a regionálním rozvoji.